logo strony
Chełm - ul. Słowackiego 33
tel.: 82 565 47 12
kom.: 502 312 332

docts


.                                                                                              Posłuchaj naszej reklamy!


przy

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy pakiet informacji - jak przygotować się do naszych badań.

doc grafika 2 Ankieta MR (PDF)

doc grafika 4 Ankieta TK (PDF)

doc grafika 6 Przygotowanie do badania MR z kontrastem (PDF)

doc grafika 8 Przygotowanie do badania TK z kontrastem (PDF)

doc grafika 10 Przygotowanie do kolonoskopii (PDF)

gal obraz

ga12 grafika

Galeria
GASTROSKOPII I KOLONOSKOPII


Gastroskopia to endoskopowe badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego, które umożliwia sprawdzenie powierzchni przełyku, żołądka i dwunastnicy oraz obserwację zmian zachodzących w badanych narządach. Podczas gastroskopii u pacjenta stosuje się najczęściej znieczulenie miejscowe gardła, poprzez które wprowadza się endoskop. W efekcie badanie to, wbrew obiegowej opinii nie jest bolesne, jednak może powodować nieprzyjemne wrażenia objawiające odruchem wymiotnym. 


Gastroskopia przeprowadzana jest najczęściej w takich sytuacjach jak: przedłużający się ból górnej części jamy brzusznej, zaburzenia połykania, wymioty, nudności. Badanie to umożliwia wczesne wykrycie nowotworów i zmian zapalnych.


Przygotowanie do badania 

Na badanie należy zgłosić się 30 minut przed wyznaczonym terminem badania z pisemnym skierowaniem na badanie.

Niezbędne badania dodatkowe
• Nie są konieczne.

Sposób przygotowania do badania
• Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść. 
• Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.
• U pacjentów obciążonych ryzykiem, w tym u osób ze sztucznymi zastawkami serca, po przebytym zapaleniu wsierdzia, z protezą naczyniową lub ze znacznie obniżoną liczbą krwinek białych bezpośrednio przed badaniem może być niezbędne podanie antybiotyku. Decyzję o konieczności i sposobie podania antybiotyku podejmuje lekarz kierujący na badanie. 
• Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta. 
• Bezpośrednio przed wprowadzeniem endoskopu pielęgniarka znieczula gardło spryskując je 2% lignokainą.

UWAGA - obowiązujące zasady dezynfekcji i sterylizacji akcesoriów endoskopowych ograniczają do minimum ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych (w tym wirusowego zapalenia wątroby) w trakcie procedur endoskopowych. Z uwagi na to, aktualne szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym (w tym przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i/lub B) nie są bezwzględnie konieczne do wykonania badania. 

Leki
• W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Wyjątek stanowią leki obniżające stężenie glukozy we krwi, stosowane przez osoby z cukrzycą. Sposób dawkowania tych leków powinien być zdefiniowany przez lekarza kierującego na badanie.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań endoskopowych i karty informacyjne ze szpitala 
• Poinformuj o swoich chorobach oraz o przyjmowanych lekach.

Podczas badania poinformuj o
• Nagłych dolegliwościach.

KOLONOSKOPIA 

Kolonoskopia jest to badanie, które umożliwia obejrzenie śluzówki jelita grubego. Kolonoskopia jest zwykle wykonywana w szpitalu, w przeznaczonym do tego pokoju zabiegowym. Miękki, giętki instrument grubości palca wskazujcego wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego. 

W JAKIM CELU WYKONUJE SIĘ KOLONOSKOPIĘ ?

Kolonoskopię wykonuje się 1) jako badanie profilaktyczne raka jelta grubego, 2) u pacjentów którzy mają polipy jelita grubego lub mieli wcześniej usuwane polipy jelita grubego, 3) przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych, 4) do diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z odbytu, 5) do diagnozowania zmian w śluzówce jelita powodowanych przez choroby zapalne jelita grubego.

JAKIE PRZYGOTOWANIE JEST WYMAGANE PRZED BADANIEM? 

Jelito grube musi byc dokładnie wyczyszczone ze stolca przed kolonoskopią. Przygotowanie polega na spożywaniu specjalnych preparatów czyszczących jelito grube, diecie płynnej, zażywaniu leków przeczyszczających i wykonywaniu zaleconych enemas (lewatyw) przed badaniem. Twój lekarz udzieli Ci szczegółowych instrukcji dotyczących przygotowania jelita.

Dokładnie stousuj się do zaleceń lekarza. W sytuacji gdy jelito nie jest odpowiednio przygotowane kolonoskopia może sie stać niebezpieczna, lub badanie może zostać przełożne. Jeżeli nie jesteś w stanie wypełnić instrukcji dotyczących przygotowania jelita skontaktuj się z lekarzem.

Podczas przygotowania większośc leków może być zażywana jak dotychczas. Jednakże należy poinformać lekarza o zażywanych lekach szczególnie jeżeli jest to Aspiryna, Witamina E , niesterydowe środki preciwzapalne lub insulina. Jeżeli zwykle zażywasz antybiotyki przed zabiegami stomatologicznym poinformuj o tym swojego lekarza gdyż możesz również wymagać antybiotyku przed kolonoskopią.


CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ PODCZAS KOLONOSKOPII? 

Zwykle badanie jest dobrze tolerowane przez pacjentów, możesz odczuwać parcie, wzdęcia, kolkę podczas wykonywania badania. Lekarz poda ci dożylnie leki uspokajające które pozwolą Ci lepiej znieść badanie. Badanie jest wykonywane w pozycji na wznak lub na boku. Podczas wprowadzania i wyjmowania instrumentu sluzówka jelita jest dokładnie oglądana przez lekarza. Badanie trwa 15 do 60 minut. 

CO W PRYPADKU JEŻELI KOLONOSKOPIA WYKAŻE PATOLOGIĘ? 

Jeżeli lekarz podczas badania zauważa podejrzaną okolicę może wykonać biopsję którą przesyła do badania histpatologicznego. Znajdowane polipy zwykle usuwa sie podczas badania. Większość polipów ma character łagodny ale określane jest to dopiero po badaniu mikroskopowym. Polipy usuwa się używając koagulacji lub specjalnej pętli. Jeżeli polipów jest wiele lub mają one duże rozmiary do ich usunięcia może być wymagane kilka badań kolonoskopowych.

Miejsca krwawienia mogą być zidentyfikowane podczas kolonoskopii i ostrzyknięte specjalnymi preparatami obliterującymi lub skoagulowane. Usuwanie polipów jest ważnym elemetem zapobiegania rakowi jelita grubego.

PO KOLONOSKOPII ? 

Po badaniu lekarz wyjasni ci wyniki. Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu możesz odżywiać się i powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia. Nie powinieneś prowadzić samochodu lub innych urządzeń w dniu badania gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy. 

Jeżeli ortzymałeś środki uspokajające to pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu. Jeżeli nie pamietasz instrukcji które lekarz przekazał Ci po badaniu skontaktuj się z nim nastepnego dnia.

Jeżeli podczas badania wykryto polipy będziesz wymagał/a kontrolnej kolonoskopii. Lekarz poinformuje Cię kiedy powinno wykonać się kontrolne badanie.

JAKIE SĄ POWIKŁANIA BADANIA ? 

Kolonoskopia i biopsja są badaniami bezpiecznymi w rękach doświadczonego endoskopisty. Komplikacje są rzadkie jednakże mogą wystąpić. Należa do nich krwawienie z miejsca biopsji lub polipektomii oraz perforacja jelita. Perforacja może wymagać zabiegu operacyjnego do zaopatrzenia miejsca perforacji. Transfuzje krwi po badaniu kolonoskopwym należą do radkości. Bardzo rzadko występuja objawy uboczne po podaniu leków uspokajających. Również w miejscu wkłucia do żyły może powstać bolesne zgrubienie. Do złagodzenia dolegliwośi stosuje się ciepły, wilgotny okład na miejsce wkłucia. 

W przypadku gdy wystepują objawy takie jak: ból brzucha, gorączka, dreszcze lub krwawienie z odbytu w ilości wiecej niż pół szklanki należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem. Podkrwawiania z odbytu mogą trwać do kilku dni po badaniu. 

Celem niniejszej broszury nie jest zastąpienie rozmowy pacjenta z chirurgiem na temat potrzeby wykonania kolonoskopii. Jeżeli masz pytania odnosnie wskazań do zabiegu, alternatywnych metod postępowania, opłaty za zabieg lub pokrycia kosztów przez kompanię ubezpieczeniową, bądź też odnośnie treningu i doświadczenia chirurga, nie wahaj sie zadać tych pytań chirurgowi lub jego asystentom. Jeśli masz pytania odnośnie zabiegu lub postępowania w okresie po nim, zapytaj o nie chirurga przed lub po zabiegu.

bot1
NZOZ TOP-MED SZAFRANEK
ul. Słowackiego 33
22-100 Chełm
Wszystkie prawa zastrzeżone
Mapa strony:

Strona główna  |  Gabinety  |  Pracownie  |  Laboratorium  |  Personel  |  Kontakt